ovember

Szent András hava




November 1. Mindenszentek napja:
E napon ma is szokás a sírok megtisztítása, feldíszítése és gyertyák gyújtása a halottak emlékezetére. A néphit szerint ilyenkor hazalátogatnak a halottak, ezért sokfelé szokás, hogy számukra is megterítenek, kenyeret, sót, vizet tesznek az asztalra. Ilyenkor sütöttek üres kalácsot az un. "kóduskalácsot" amit a temető kapujában várakozó koldusoknak adtak, hogy ők is megemlékezzenek a család halottairól.
November 19. Erzsébet napja:
Árpád-házi Szent Erzsébet II. András királyunk lánya volt.Az Erzsébetről szóló legendát szinte mindenki ismeri:
Karthauzi Névtelen: Áldott királyi lány
      (részlet)
"Történék egy napon, mikoron nagy hideg volna, hogy úgy, mint senki ne láthatná, vinne apró maradékokat az vár kapuja elében az szegényeknek. És íme, elöl találá az ő atyja, csodálkozván rajta ennenmaga, mit járna és hová sietne, megszólítá őtet:



November 25. Katalin napja:
Alexandriai Szent Katalin vértanú, a középkornak alighanem legtiszteltebb, legnépszerűbb női szentje. Katalin-naphoz férjjósló hiedelmek és praktikák kapcsolódtak. Ilyenkor is szoktak vízbe tenni gyümölcságat, s ha az karácsonyra kizöldül, a kíváncsiskodó lánynak közeli férjhezmenetelt jósolt. Katalin napjával befejeződtek az őszi bálok, lakodalmak.
Időjósló nap:
  -"Ha Katalin kopog, akkor karácsony locsog, viszont, ha Katalin locsog, akkor a karácsony kopog."




András-napkor kezdődtek a disznóvágások, disznótorok, ezért nevezték disznóölőnek is.
  -"Itt ma disznót sütnek,
    Jól érzem szagát,
    Talán nekem adják
    A hátulsó combját."